Учените, в съдействие със свой китайски колеги, са се фокусирали върху ефектите от определени техники за медитация, включващи различни пози, визуализация, отпускащ масаж и дихателни упражнения. В изследването участвали хора, които нямали предишен опит в медитацията. Те медитирали по половин час в продължение на месец. Друга контролна група пък била накарана в продължение на същите часове да упражнява различни други техники за отпускане.
Разликите при медитиращата група се появили още след 6 часа практика, а след 11 часа станали очевидни. Подобрението във функциите на мозъка било значително, за разлика от това на хората в другата контролна група. Резултатите от изследването са публикувани във списанието Proceedings на Националната академия на науките. Структурните промени били най-забележими в мозъчните влакна на мозъчната област известна като anterior cingulate, която се свързва с регулирането на емоциите и поведението.
Откритието може да се приложи в намирането на начини за борба с различни психични заболявания и със стреса. Понастоящем увредената функция на anterior cingulate се свързва със заболявания като дeменция, хиперактивност, депресия и шизофрения.
Предишно проучване на същия изследователски колектив е установило, че даже и 20 минутната медитация има позитивен ефект върху здравето, понеже помага за намаляване на стреса. Учените смятат, че бързото подобрение се дължи на това, че медитативната техника не е агресивна, а по-скоро постепенно отпуска съзнанието и освежава мозъка.
Източник: /DailyMail/