И вместо да поеме отговорност, задето замърсява собствеността на фермерите с нежелани ГМО, компанията Монсанто успешно е осъдила стотици земеделски производители, защото били нарушили патентните и права. Поради големите глоби, които е трябвало да изплащат на Монсанто, много хора са загубили земите си и собствеността си и са докарани до фалит.
Пърси Шмайзер от Саскачеван, Канада, също е една от жертвите на подлите игрички на Монсанто. Той се е занимавал с фермерство и е произвеждал свои собствени семена в продължение на повече от 50 години. Когато реколтата му била замърсена с генетично модифицирани растения, Монсанто се опитали да го сплашат, че ще го съдят и ще му вземат земята (според законодателството в Щатите, патентованите ГМ семена принадлежат на Монсанто, дори когато се намират във вашата собствена реколта, освен ако не сте си закупили необходимия лиценз, за да имате право да насадите такива семена - Бел.пр). Пърси Шмайзер обаче не се примирил с тази насправедливост и след дългогодишна битка в съда в крайна сметка победил гигантската корпорация, принуждавайки я да му изплати необходимите компенсации, задето е замърсила реколтата му.
Давид срещу Голиат
Историята започнала в далечната 1998г. По това време Пърси Шмайзер се занимавал вече 40 години с отглеждането на рапица. Както всички други фермери, които се занимават с традиционно земеделие, така и той използвал за посеви свои собствени семена, заделени от миналогодишната реколта. Но също както и стотици други фермери в Северна Америка, Пърси бил обвинен в нарушаване на патентните права и даден на съд от Монсанто. В повече от 320 хектара от неговата земя била открита да расте патентованата от биотехнологичния гигант Roundup Ready рапица, която е генетично модифицирана да може да издържа на големи дози от хербицида глифозад (glyphosate), които дози са смъртоносни за немодифицираните растения. Компанията обвинила Пърси, че и е нанесъл вреди на стойност $400 хиляди.
При такива тежки обвинения повечето фермери, понеже не могат да платят глобите, за да запазят земята си, са принудени да се съгласят с условията на Монсанто и започват да си купуват ежегодно модифицирани семена, за да не нарушават патентните права на корпорацията. Пърси Шмайзер обаче бил твърде ядосан за да се примири и решил да се бори за справедливост. В интервю през 1999г. той казва: "Аз никога не съм засаждал модифицирани растения в моята земя. Въпросът е до къде стигат правата на Монсанто и от къде започват моите права?"
В отговор на обвиненията на Монсанто, Пърси подал друг иск в съда, насочен срещу корпорацията. Той обвинявал Монсанто в:
#Клевета, защото публично го е обидила, като го е обвинила в престъпни деяния.
#Неправомерно навлизане в частна собственост.
#Неправомерно взимане на проби от неговите собствени растения.
#Грубо незачитане на околната среда, посредством въвеждането на генетично модифицирани семена без достатъчен контрол и защита срещу замърсяване.
#Замърсяване на неговата собствена продукция с нежелани генетично модифицирани растения.
През март 2008г. Монсанто напуска съдебната битка, съгласявайки се да плати всички разходи. Освен това Пърси Шмайзер няма да бъде задължаван да се съобразява с репутацията на компанията и ще има право да я съди за отстраняване на замърсяването от земите му. Тази безпрецедентна победа в съда е от съществена важност не само за Шмайзер, но и за всички фермери в Северна Америка, защото им показва как могат да се борят за компенсации, когато земите им са замърсени с нежелани генетъчно модифицирани растения (и те би трябвало да се борят!)
На своя сайт Пърси Шмайзер пише: "Ако аз бях отишъл в Сейнт Луис и бях замърсил техните ниви, разрушавайки това, което са работили 40 години, мисля че биха ме вкарали в затвора и биха изхвърлили ключа."Забележителната история на Пърси Шмайзер е разказана и в документалния филм "Давид срещу Монсанто".
Източник: /fourwinds10.net/
Още за "Тъмните сделки на "Монсанто"