Проучването на Леблебията на Таланте (Astragalus nitidiflorus) разкрило причините растението да остава критично застрашено. Изследователите имат за цел да възстановят това цветно растение, което е ендемично за региона Мурсия в Испания и доскоро се е смятало за изчезнало.

Авторът на проучването Хуан Хосе Мартинес Санчес от Политехническия университет в Картахена разказва, че "видът Astragalus nitidiflorus и бил регистриран за първи път през 1903г. в Картахена и описан от ботаника Карлос Пау през 1910г." В своето описание обаче Пау не е посочил точното място, където е наблюдавал вида, и това, заедно с факта, че растението е твърде рядко, допринесло "леблебията на Таланте" да остане незабелязвана за почти цял век.
Резултатите от проведените проучвания на "леблебията" са вече публикувани в журнала Flora и разкриват основните аспекти от жизнения цикъл на растението: фенологията на цъфтене и зреене на плодовете, размножителния успех и моделите за набиране на нови образци от популацията. Видът е многогодишен, но със сравнително кратък живот - около 4 години и има три периода на цъфтене, които продължават между два и три месеца.
За да бъде растението спасено от изчезване, изследователите трябва да обърнат особено внимание на слабите моменти от жизнения му цикъл. Такъв момент е периодът, през който се отделят семената - тогава смъртността е най-висока и като цяло води до слабия размножителен успех на вида.

Учените от Политехническия университет в Картахена вече са предложили няколко проекта, които да спомогнат за подобряване здравето на популацията на Astragalus nitidiflorus и работят заедно с местните власти за практическото им приложение.
"Като познаваме всяко отделно растение и ролята, която то играе в екосистемата, започваме да разбираме, че даже и най-малките цветенца са също толкова важни, колкото големите дървета" - казва Мартинес Санчес. "Дори и малките пукнатини пречат на екосистемата да функционира правилно. Ето защо е важно да се опазва биоразнообразието в неговата цялост, а не просто като сбор от отделни видове."
Източник: /happynews.com/
.