Метеорните потоци се дължат на преминаването на Земята през праховите частици от опашката на някоя комета. В случая с Лиридите това е периодичната комета C/1861 G1, открита през 1861г. от А.Е.Тачър.
Лиридите са наблюдавани в последните 2600 години. Първите данни за наблюдения идват от 22 май 687 г.пр.н.е.(според Юлиянския календар) от китайския историк Цо Чуан, който пише: "В деня ксинг-мао от 4-тия месец на лятото (в седмата година на крал Зуанг от Лу), през нощта в полунощ звездите започнаха да падат като дъжд."
Метеорният дъжд Лириди обикновено достига максимума си в нощта на 22 април или сутринта на 23 април. Интензивността му е между 5 и 20 метеора на час, средно около 10, като наблюдателите от провинцията ще могат да видят повече падащи звезди, отколкото наблюдаващите от градовете.
Лиридите имат обикновено видима звездна величина (m) равна на +2 (това е логаритмична мярка, отразяваща яркостта на наблюдаваното небесно тяло, за сравнение Слънцето има m=-26.8). Все пак някои от падащите звезди могат да имат и по-голяма яркост (известни са като "огнените топки на Лиридите"), те правят даже и сенки за части от секундата и оставят след себе си горяща опашка, която може да продължи да свети в продължение на няколко минути.
Понякога метеорните дъждове са по-интензивни, обикновено когато Земята преминава през по-гъстата област от опашката на кометата, което предизвиква т.нар. "метеорна буря". През 1982г. любители астрономи са преброили 90 метеора от Лиридите за един час, а още по-силна метеорна буря е наблюдава на през 1803г., за нея разказва журналист от Ричмънд, Вирджиния: "... този природен феномен учуди всички, които го наблюдаваха. От около 1 докъм 3 часа сутринта сияещите метеори сякаш се появяваха от всички възможни точки на небесата, освен това бяха в такъв брой, че изглеждаха като дъжд от падащи ракети..."
И така, пожелайте си нещо и наблюдавайте небето в нощта на 22 април, повярвайте, гледката си заслужава, а и шансовете да видите падаща звезда са повече от добри!
Използвани са материали от Wikipedia.
-
-