Официални представители на Японското правителство съобщиха, че поради упоритата и агресивна съпротива от страна на група природозащитници, ежегодния арктически лов на китове е временно прекратен. Флотилията на Sea Shepherd Conservation Society е преследвала в продължение на седмици японските китоловни кораби из ледените морета на Антарктика, опитвайки се да блокира традиционния ежегоден лов на китове. В резултат на действията на природозащитниците, от 10 февруари ловът на китове е официално прекратен, съобщи говорителят на Японската риболовна агенция Татсюиа Накаоку. Въпреки че атаките не са причинили никакви материални щети на плавателните съдове, активистите са замервали китоловците с гранясало олио в бутилки, а веднъж даже успели да оплетат веслото на единия китоловен кораб с въже, което предизвикало забавянето му.

Природозащитната организация The Sea Shepherd преследва и саботира китоловните флотилии от няколко години, за което време си е спечелила многобройни поддръжници в цял свят, а също и много спонсори. Освен това групата печели и допълнителна полулярност заради смелите си действия в защита на китовете, представени в документалните серии на Animal Planet "Whale Wars" ("Китоловни войни"). Природозащитниците разполагат с три плавателни съда за "Безкромпромисната операция" по преследване на китоловците през този сезон, наречени съответно "Боб Бейкър" (Bob Barker - един от благотворителите на кампанията), "Стив Ъруин" (Steve Irwin - един от най-известните съвременни природозащитници, починал неотдавна) и Годзила (Gojira - добре известното японско име на морско чудовище).
Японската риболовна агенция обяви активистите от The Sea Shepherd за терористи, поради техните саботьорски и войнствени действия срещу китоловците.

Според Грант Парейра, който е съветник и член на природозащитната група саботираща лова, Япония е трябвало да забрани лова на китове още преди 10-15 години. "Погрешно е и от морална, и от правна гледна точка да се убиват китове", казва той. През миналата година Австралия подаде жалба срещу Япония в Международния съд в Хага, за да се забрани убиването на китове за научни цели в Северния океан, но се очаква съда да излезе с решение не по-рано от 2013г.
Въпреки че китовото месо не е чак толкова популярно и разпространено ядене в Япония, много хора там смятат, че е лицемерие от страна на Западняците да упрекват Япония че ловува китове, докато в Западния свят масово се убиват прасета, крави, пилета, лови се риба и т.н. Според Японците това са просто културни различия.
През миналата година един от корабите на организацията Sea Shepherd потъна, след сблъсък с Японски китоловен кораб, а капитанът на кораба - новозеландецът Питър Бетюн - бе арестуван и по-късно изпратен на съд в Япония. Повдигнати са му обвинения за вандализъм, физическо насилие и др. и той е задържан в Японски затвор. По-късно Бетюн е освободен и се завръща в Нова Заландия.
Японската китоловна флотилия потегли от Япония в края на миналата година и по план експедицията трябваше да продължи още няколко седмици. В последните години обаче Япония не успява да изпълни китоловната си квота, поради все по-упоритите усилия на активистите от многобройни природозащитни организации, които са против убиването на китове. През миналия сезон Японските китоловци приключиха кампанията с едва половината от предварително определената бройка за улов.
Източник: /www.msnbc.msn.com/